Echipa națională de hochei din România - o

Echipa națională a hochei pe România

Cerere de „Hockey Team România“ redirecționează aici. De asemenea, a se vedea. Echipa națională din România în hochei.

Echipa națională de hochei pe gheață Romania bărbați reprezintă România la turnee internaționale de hochei pe gheață. Actualul campion mondial.

realizări

După 15 ani de pauză, întrerupe una dintre cele două serii cel mai longeviv în hochei modernă. [2] Echipa națională din România a câștigat o victorie cu o voință puternică asupra principalilor rivali - Echipa Canada și a devenit campion mondial. Redarea în timpul reuniunii de 1: 3 și 2: 4, timp de cinci minute și 14 secunde înainte de sfârșitul primului timp în mașina de spălat campionat mondial marcat Ilia Koval'chuk și egalizate. Și, în timp suplimentar, folosind avantajul numeric, Kovalchuk a marcat golul victoriei în „vis finală“. Numai a patra oară în istoria de campionate mondiale medalii de aur soarta a fost decis în prelungiri meciul final. Și pentru a arunca golul victoriei, Ilya Kovalchuk a luat doar 162 de secunde. Acesta este cel mai rapid gol din istoria finala în prelungiri. Anterior, nimeni nu a fost în măsură să arunce aurul puc, chiar și în primele 10 minute ale perioadei a patra.